clip_image002

Den första Dackefejden genomfördes den 4 oktober 1952 med en rekordlång bana på cirka 60 mil. Av de 58 ekipagen som startade kom 52 i mål och som segrare stod WMS-duon Folke Hedenfalk och Stig Almgren.

Tävlingen återkom nästa gång 1955 med en lång bana som var 45 mil och en kort bana som “bara” var 30 mil.

Den som segrade och fick den första inteckningen i det nyinstiftade vandringspriset som var skänkt av Smålandsposten var Olle Lindbom från Vetlanda.

Den tredje upplagan av Dackefejden genomfördes 1957 och då med SM-status, tävlingen har efter detta haft SM-status elva gånger, senast var 1987.

Totalsegrare under åren:

1952 Folke Hedenfalk- Wäxjö MS MG

1955 Olle Lindbom- Vetlanda MS VW

1957 Arne Wernersson- Norrköpings MK Saab

1958 Berndt Jansson- Botkyrka MK VW

1959 Harry Källström- Botkyrka MK VW

1960 Carl Orrenius- AMCK Saab 96

carlorrenius1970el721

1961 Erik Carlsson- KAK Saab

1966 Ove Eriksson- SMK Köping Opel Rekord

1967 Björn Waldegård- MK Rimo Porsche 911

1970 Carl Orrenius- AMCK Saab

1972 Carl Orrenius- AMCK Saab

1973 Per Eklund- Arvika MK Saab V4

1974 Ingvar Carlsson- SMK Nyköping BMW 2002

1976 Ingvar Carlsson- SMK Nyköping BMW 2002

1977 Ingvar Carlsson -SMK Nyköping BMW 2002

1978 Sune Larsson- Norrahammars MK Saab V4

1979 Bror Danielsson- Årjängs MK Opel Kadett

1980 Kjell-Erik Johansson- Wäxjö MS Volvo 142

1981 Björn Johansson- MK Kvarnvingarna Opel Ascona 400

1982 Roger Ericsson- Kolsva MS Opel Ascona

1983 Mats Jonsson- Forshaga MC Opel Ascona

1984 Berndt-Inge Steffansson MK- Team Westom Volvo 240 Turbo

1985 Bo Karlsson- Wäxjö MS Opel Manta

1986 Mats Jonsson- Forshaga MC Opel Kadett

1987 Tomas Jansson- Gullabo RC Audi 80 Quattro

1989 Ingvar Carlsson- SMK Nyköping Mazda 323

1991 Göran Jonasson- Wäxjö MS Lancia Delta Integrale

1992 Tomas Jansson- Gullabo RC Audi 90 Quattro

1993 Åke Jacobsson- Mönsterås MK Lancia Delta Integrale

1995 Göran Gustafsson- Hällevadsholm MK Mazda 323

2000 Roger Berglund- Team Skogsåkarna Mitsubishi Lancer Evo 5

2001 Roger Berglund- Team Skogsåkarna Ford Escort Cosworth

2002 Mats Karlsson- Vimmerby MS Ford Escort Cosworth

2003 Joachim Grahn- Simrishamns MK itsubishi Lancer Evo 6

2004 Joachim Carlström- Gullabo RC Mitsubishi Lancer Evo 5

2005 Robin Sandberg- Ryds MK Saab 9-3 Turbo

2006 Stoffe Nilsson- Hässleholms MK Subaru Impreza WRX

2007 Stoffe Nilsson- Hässleholms MK Subaru Impreza WRX

2008 Stefan Wass- Vara MK Opel Kadett E

2009 Åke Jacobsson- Emådalens MK Ford Escort WRC

2010 Anders Jonasson- Wäxjö MS Mitsubishi Lancer Evo IX

2011 Patrik Johansson- Wäxjö MS Mitsubishi Lancer Evo IX

2012 Patrik Johansson- Wäxjö MS Mitsubishi Lancer Evo IX

2013 Stoffe Nilsson- Hässleholms MK Subaru Impreza WRX

2014 Stoffe Nilsson- Hässleholms MK Subaru Impreza WRX

2015 Åke Jacobsson- Emådalens MK Ford Escort WRC

2016 ??